• (+۹۸۲۱)۲۲۵۶۷۲۹۱
  • info@ampex.ir
  • فارسی
  • English

نانو تکنولوژی و نقش آن در عایق ها

 

کلمه نانو صرفا به ساختارهایی که در محدوده اندازه نانو هستند، اشاره می کند ، مانند اندازه منافذ یک ماده خاص، یا اندازه ساختار ملات یک ماده .

کاربرد نانوتکنولوژی در ساخت عایق های حرارتی،صوتی و تنظیم کننده دما

یکی از بزرگترین چالش ها در بخش ساخت و ساز  اصلاح سیستم حرارتی ساختمان های موجود و سازه های صنعتی است. امروزه مصالح عایقی که بر پایه فناوری نانو هستند توانسته اند سهم به سزایی ایجاد کنند. امروزه مصرف انرژی نسبت به گذشته به طور پیوسته در حال افزایش است. به عنوان مثال میزان مصرف انرژی در اتریش در سال ۲۰۰۹ ، ۸۰ درصد بالاتر از سال ۱۹۷۰ بوده است و حدود ۳۰ درصد این انرژی در راستای گرمایش ساختمان ها استفاده می شود. در نتیجه در این بخش پتانسیل زیادی جهت صرفه جویی وجود دارد.

محصولات نوآورانه نانو می تواند به عنوان عایق حرارتی در ساختمان های معمولی و قدیمی استفاده شود. به طور مثال در اکثر ساختمان ها با نما و سازه قدیمی عایق های رایج با ضخامت ۲۰ سانتیمتر در دیوارهای خارجی پاسخگو نمی باشد و با استفاده از نانو می توانیم به عایقی مناسب با ضخامت مورد نظر دست یابیم.

کاربرد نانوتکنولوژی در ساخت مواد ضدحریق

شیشه های ویژه مقاوم در برابر آتش شامل دو جام شیشه به ضخامت ۳ میلیمتر است که درون آن انباشته  از ذرات sio2 در مقیاس نانو است و در صورت وقوع آتش تبدیل به کف می شوند. این شیشه ها می تواند تا دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد در ۱۲۰ دقیقه در برابر آتش مقاومت کند؛ مزایای دیگر این نوع شیشه شفافیت بالا و ضخامت کم آن است. لازم به ذکر است پوشش نانو این شیشه ها به سختی قابل دیدن است و فراتر از کاربردهای ساختمانی، از این شیشه ها در کشتی سازی و صنایع دریایی نیز استفاده می شود.

از ذرات سیلیکات نانو  می توان جهت بهینه سازی ویژگیهایی اعم از ضد شعله ور شدن در مصالح پلاستیکی استفاده کرد. همچنین مصالح نانو کامپوزیت در کابل ها و نازک کاری داخلی نیز مصرف می شوند.

دیدگاه‌ها

منتظر نظرهای شما دوستان هستیم .